O BHP

BHP czyli bezpieczeństwo i higiena pracy, to cała dziedzina obejmująca tworzenie stanowiska pracy, zaopatrywanie go w niezbędny sprzęt i dbanie o prawidłowe, zdrowe wykonywanie zadań na nim przez pracownika. Czym tak naprawdę jest BHP? Dlaczego jest tak ważne?

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na te oraz szereg innych pytań związanych z BHP.

Co to jest BHP?

BHP czyli bezpieczeństwo i higiena pracy, to cała dziedzina obejmująca tworzenie stanowiska pracy, zaopatrywanie go w niezbędny sprzęt i dbanie o prawidłowe, zdrowe wykonywanie zadań na nim przez pracownika.  Są to przepisy, które mówią nam jak powinna wyglądać nasza praca i jakie powinna spełniać wymogi tak, aby była maksymalnie bezpieczna.

Każdy pracownik powinien znać przepisy bhp, choćby poprzez instrukcje otrzymane od pracodawcy czy szkolenia z zakresy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ale bhp to nie tylko zbiór zasad ? jest to także dziedzina, która bada właściwe warunki  w pracy. Jest to medycyna pracy, ekonomika pracy, psychologia pracy, techniki pracy, czy ergonomia pracy, czyli dostosowanie pracy  do możliwości psychofizycznych człowieka.

Jak więc łatwo się domyślić bhp określa warunki w jakich możemy pracować  (jak powinny wyglądać pomieszczenia, co się ma w nich znajdować), jak długa przerwa powinna być w pracy. Przepisy bhp określają również co należy zrobić podczas wypadku przy pracy oraz jakie ciężary mogą podnosić kobiety, jakie mężczyźni itp.

Czy przepisy te są wprowadzone i przestrzegane badają odpowiednie inspekcje (np. PIP). Pracodawcy powinni więc dbać o odpowiednie i regularne szkolenia pracowników, aby uniknąć konsekwencji związanych z nieprzestrzeganiem przepisów. Stosowanie przepisów i wytycznych z zakresu bhp przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zawodowego, a to prowadzi do podniesienia prestiżu firmy i oszczędności.

Dzięki przestrzeganiu przepisów bhp, usuwaniu wszelkich nieprawidłowości unikniemy wypadków przy pracy, ochronimy pracowników, a jednocześnie zwiększymy ich wydajność oraz jakość wykonywanej pracy.

Commericalresized
images
019945062
dofinansowanie-zus-dotacje-na-bhp41

Dlaczego BHP jest ważne?

Korzyści z utrzymania bezpiecznego środowiska pracy jest wiele, ale najważniejszym jego aspektem jest ochrona pracowników. Kluczem do wydajności jest odpowiednie motywowanie pracowników. Efektywność pracy zależy od tego, czy pracownik czuje się bezpieczny w swoim miejscu pracy. To mówi wiele o bezpieczeństwie i higienie pracy, ponieważ bezpośrednio przekłada się na wydajność. Tylko wtedy gdy pracownicy czują się bezpiecznie ich możliwości i potencjał mogą być w pełni wykorzystane.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest obowiązkiem pracodawcy i kierownictwa.  To właśnie oni powinni tworzyć i realizować programy bezpieczeństwa, których celem jest minimalizowanie ryzyka na stanowiskach pracy. Pracownicy powinni być objęci programami szkoleniowymi, które nauczą ich jak reagować w obliczu różnych zagrożeń.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest ważne również dlatego, że zasoby ludzkie są najważniejsze w każdym przedsiębiorstwie. Pracownik zadowolony i bezpieczny zarabia dla firmy pieniądze- aspekt ekonomiczny.

Jednak bezpieczeństwo i higiena pracy to nie tylko wymiar finansowy- solidny program bezpieczeństwa może chronić reputację firmy- stracony czas oznacza niską jakość usług, co może prowadzić do niezadowolenia i utraty klientów.

Tak wiec, gdy spojrzymy na całokształt bezpieczeństwa i higieny pracy, a także na obszary do których ono przenika, można dojść do wniosku, że bez niego żadne przedsiębiorstwo nie może egzystować.